Bugun...Gagavuzya Cumhurbaşkanı İrina Vlah Sakarya’da..!
Tarih: 28-01-2020 00:09:39 Güncelleme: 28-01-2020 00:25:39 + -


Gagauzya Özerk Cumhurbaşkanı İrina Vlah, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi makamında ziyaret etti.

facebook-paylas
Tarih: 28-01-2020 00:09

Gagavuzya Cumhurbaşkanı İrina Vlah Sakarya’da..!

Türk Dünyasında Müşterek Tarih Bilinci Konferansına katılmak üzere Sakarya'ya gelen Gagauzya Özerk Cumhurbaşkanı İrina Vlah, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'yi ziyaret etti.

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce makamında ağırladığı Gagauzya Özerk Cumhurbaşkanı İrina Vlah'a Sakaryayı tanıttı.

 

Başkan Yüce “Yüreğimizin, gönlümüzün, gönül coğrafyamızın bir parçası olan çok değerli Gagauzya Cumhuriyetinin en önemli heyeti Sakaryamıza şeref vermiştir. Ben bu teşriflerinden dolayı kendilerine hoş geldiniz diyerek saygılar sunuyorum. Türk dünyası, köklü bir tarih ve kültürel mirasa sahip. Bu miras binlerce yıldır hala bizlerin birbirini kardeş gibi görmesini sağlayan en önemli unsurdur. Atalarımızın mirası ortak tarihimiz, geçmişte olduğu gibi günümüzde de sürdürebilmenin haklı gururunu yaşamaktayız" diyerek sözlerine devam eden Yüce Sakarya coğrafyasını,yöresel ve tarımsal sahip olunan ürünleri de anlatarak şehrimizin zenginlikleri hakkında konuklara bilgi verdi. 

Gagauzya

Açıklama

Gagavuzya, veya Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi, Moldova'ya bağlı bir özerk devlet. Ülkeye ismini veren Gagavuzlar Oğuz Türkü kökenlidir ve Gagavuz kelimesinin Gök-oğuzdan türediği düşünülmektedir. Paul Wittek'e göre Gagavuz kelimesi Anadolu Selçuklu Hükümdarı II. İzzeddin Keykavus ile bağlantılıdır.

 
Alan1.832 km²
Nüfus134.535 (2014)
Zaman dilimiUTC+2 (EET)

Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI