Bugun...Kitap hayatımızın olmazsa olmazıdır”
Tarih: 22-12-2018 10:36:49 + -


Aralık Kültür Sanat etkinlikleri devam ediyor. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Özel, “Kitap, bizim toplumumuzun ve kültürümüzün önemli unsurlarından biridir. Kitap hayatımızın olmazsa olmazıdır. Kitap insan olmanın ve insanı tanımanın aracıdır. Kitap okumak bir hobi değildir. Kitap tercihen okunan bir şeydir. Kitabı önemseyen bir zihin ile hareket etmemiz lazım” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 22-12-2018 10:36

Kitap hayatımızın olmazsa olmazıdır”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Kültür Sanat Etkinlikleri Prof. Dr. Mustafa Özel’in ‘Kitaba Dokunmak Kitabın Dokunduğu İnsan’ söyleşisi ile devam etti. Programa Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan’ın yanı sıra çok sayıda kültür sanat dostu katıldı.

 

Kitap insan hayatında kadim bir unsurdur

Prof. Dr. Mustafa Özel, “Kitaba Dokunmak ve Kitabın Dokunduğu İnsan’ başlığında karşılıklı bir dokunuş söz konusudur. Biz kitaba değil, kitap bize bir şey katmaktadır. Ama kitabın bize bir şey verebilmesi için bizim kitaba yakınlaşmamız lazım. Çünkü kitap insan hayatında kadim bir unsurdur. Yani biz Batılıların tersine, hayatın bilgiyle başladığına inanırız. Hz. Adem yaratıldığında kendisine birtakım şeyler öğretildiğini biliriz. Bu öğretilen şeylerin bir yere yazıldığı konusunda bir bilgimiz yok. Ama bilgi varsa bu bilginin de bir yerde kayıt altına alınması gayet makuldür. Çünkü bilgi ancak kayıt altına alındığı zaman muhafaza edilebilir ve aktarılabilir” ifadelerine yer verdi.

 

Tek çıkar yol kitap okumak

Konuşmasına devam eden Özel, “Havayı hepimiz teneffüs ediyor, suyu hepimiz içiyoruz. Ama insanın ruhunu, gönlünü ve zihnini besleyen en önemli unsurlardan birisi olan okuma işinin merkezinde bulunan kitapla ilişkimiz maalesef çok sağlıklı değil. Ben genç insanlar ile karşılaştığım zaman sorduğum birkaç soru var. İlki, yaşadığın hayattan memnun musun? Hiç kimse yaşadığı hayattan memnun değil. Peki, memnun olmadığın bu hayatı değiştirmek ister misin? Herkes değiştirmek istiyor ama hiç kimse bilgiyle değişeceğini bilmiyor. Bilgi ya bize vahiy ile gelecek ya kitaptan okuyacağız ya da kitabı okuyan birisinden o bilgiyi alacağız. Başka bir alternatif yok. Vahiy gelmeyeceğine göre tek çıkar yol kitap okumaktır” sözlerini söyledi.

 

Kitap insan olmanın aracıdır

Prof. Dr. Özel, “Kitap, bizim toplumumuzun ve kültürümüzün önemli unsurlarından biridir. Fakat acı bir durum var ki o da kitabın hayatımızdan her gün azalıyor olması. Bunun harici dışsal sebepleri ve gayri içsel sebepleri var. Ama vaka o ki istatiklere bakıldığında Türkiye’nin nüfusu 20 milyonken basılan ve okunan kitap sayısı ile şuan ki nüfusun 80 milyon olduğunu kabul edersek basılan ve okunan kitap sayısını mukayese ettiğimiz de gerçeği görmek mümkün. Kitap okuduğum zaman başım ağrıyor diyen insanlar var. Arkadaşlar hiç yemediğiniz bir yemeği ilk kez yerseniz mideniz tepki gösterebilir. Nasıl ki gıda ile beslenmemiz gerekiyorsa kitap da okumamız lazım. Kitap hayatımızın olmazsa olmazıdır. Kitap insan olmanın ve insanı tanımanın aracıdır. Kitap okumak bir hobi değildir. Kitap tercihen okunan bir şeydir. Kitabı önemseyen bir zihin ile hareket etmemiz lazım” dedi.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

YUKARI